Ημερίδα “Ρομποτική στην Εκπαίδευση”

Διοργάνωση ημερίδας με θέμα «Ρομποτική στην Εκπαίδευση»

Η Αντιδημαρχία Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Καινοτομίας Δ. Ηρακλείου και ο Τομέας Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού ΙΙ του 1ου ΕΚ Ηρακλείου σε συνεργασία με το Τμήμα Επιστημονικής & Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Π.Ε και την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου διοργανώνουν εκδήλωση με θέμα

«Ρομποτική στην Εκπαίδευση»

η οποία θα διεξαχθεί στην αίθουσα Ανδρόγεω του Δ. Ηρακλείου (Ανδρόγεω 2) την ΤΕΤΑΡΤΗ 31 ΜΑΙΟΥ και ώρα 18:00- 20:00. Η ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και σκοπός της είναι να αναδειχθούν οι δυνατότητες προσέγγισης των μαθημάτων και των εννοιών που διδάσκονται στο Σχολείο μέσα από την ενασχόληση με την εκπαιδευτική ρομποτική.

Δείτε την αφίσα

Δείτε το πρόγραμμα

Κατά την διάρκεια της ημερίδας θα γίνει απονομή των βεβαιώσεων συμμετοχής στους Δασκάλους και στους μαθητές των Δημοτικών που συμμετείχαν στα προγράμματα εκπαίδευσης.

Από τις 17:00 και κατά την διάρκεια της εκδήλωσης θα λειτουργεί έκθεση με διατάξεις ρομποτικής όπου μαθητές και εκπαιδευτικοί θα έχουν την δυνατότητα να δουν τον τρόπο προγραμματισμού και την λειτουργία τους.

Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί θα έχουν επίσης την δυνατότητα

α) να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους για την συμμετοχή τους σε σεμινάρια εκπαίδευσης με θέμα την Εκπαιδευτική Ρομποτική αλλά και το ARDUINO.
β) να ενημερωθούν για την δυνατότητα οργάνωσης εκπαιδευτικών επισκέψεων με τους μαθητές τους στο 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Ηρακλείου
γ) να εντάξουν το Σχολείο τους στην λίστα των σχολείων όπου θα γίνει επίδειξη των συστημάτων εκπαιδευτικής ρομποτικής για την σχολική χρονιά 2017-18

Η Επιτροπή Διοργάνωσης αποτελείται από τους:
Βλαχάκη Γεώργιο Αντιδήμαρχο Παιδείας Δια Βίου Μάθησης Δ. Ηρακλείου
Περικλειδάκη Γεώργιο Προϊστάμενο Επιστημονικής &Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Π.Ε