Εργαστήριο Οχημάτων Ι

Υπεύθυνοι εργαστηρίου:

• Στιβανάκης Νικόλαος  (ΤΕ0103 – Μηχαν. Αυτοκινήτων & ΠΕ1706 – Μηχανολόγος Μηχανικός)
  • Παπουτσάκης Μιχαήλ (ΤΕ0103 – Μηχανικός Αυτοκινήτων)

No Images found.

Το εργαστήριο διατίθεται για τη διδασκαλία των μηχανικών συστημάτων του αυτοκινήτου, μέσα από τη διεξαγωγή υψηλού επιπέδου εργαστηριακής άσκησης, ώστε να προαχθεί η μετάδοση των γνώσεων, η ανάπτυξη των πρακτικών τεχνικών δεξιοτήτων και η εξοικείωση των μαθητών με το πρακτικό αντικείμενο του μηχανικού αυτοκινήτων.

Διαθέτει ένα άνετο κύριο χώρο διεξαγωγής ασκήσεων, αίθουσα διδασκαλίας με συσκευή προβολής, καθώς και βοηθητικούς – αποθηκευτικούς χώρους.

Στο βασικό του εξοπλισμό, περιλαμβάνονται, μεταξύ άλλων:

• Μεγάλη ποικιλία εποπτικών μηχανισμών.
  • Κινητήρες, σε βάση, με δυνατότητα λειτουργίας.
  • Κινητήρες αλλά και εξαρτήματα από κάθε σύστημα του αυτοκινήτου για λύση-αρμολόγηση.
  • Αυτοκίνητα.
  • Εργαλεία χειρός, μετρήσεων, ειδικά εργαλεία και μηχανήματα μηχανικού αυτοκινήτων, και διαγνωστικές συσκευές.
  • Αίθουσα με συσκευή προβολής.

Το αντικείμενο που διδάσκονται οι μαθητές αναφέρεται στα μηχανικά μέρη των αυτοκινήτων συμβατικής τεχνολογίας, η οποία αποτελεί την τεχνολογική βάση και για τα σύγχρονα αυτοκίνητα. Τα εργαστηριακά μαθήματα, που διδάσκονται, είναι:

• Μηχανές Εσωτερικής Καύσης Ι (Μ.Ε.Κ. Ι)
  • Συστήματα Αυτοκινήτου Ι